Gdansk Golf & Country Club

Historia golfa


Początków golfa tak naprawdę dokładnie nikt nie jest w stanie określić. Jest to trudne, gdyż wiele ówczesnych zabaw czy gier jedynie w pewnym stopniu przypominało dzisiejszy charakter tej dyscypliny.
Najwcześniejsze zapiski historyczne wskazujące na to, że gry podobne do obecnego golfa były praktykowane już w roku 872. Chińczycy twierdzą, że nikt inny, jak tylko oni, jako pierwsi rozpoczęli grę podobną do golfa. Nosiła ona nazwę „Ch’ui wan” i polegała na uderzaniu piłki leżącej na trawie. Ocenia się, że miało to miejsce w II i III wieku.
Inni historycy wskazują na okres średniowiecza. Legendy mówią, że pasterze, chcąc urozmaicić sobie wypas owiec, zaczęli toczyć kamyki po polach, używając do tego celu zwykłych kijów. Powszechnie wiadomo jest, że w średniowiecznej Europie istniało kilka gier, których celem było uderzenie kijem do celu.
Jedna z takich gier było pallemaille. Grano w nią na ulicach Francji i Włoch używając do tego kijów, drewnianej piłki i starając się nimi tak odbijać, aby doleciała do obranego celu. Gra ta dotarła do Anglii i w siedemnastym wieku w centralnym Londynie zbudowano miejsce do gry zwane do dzisiaj Pall Mall.
Inną średniowieczną grą był chole, w którą grali Belgowie na otwartych przestrzeniach. Zasada była następująca. Metalowym, w kształcie łyżki, kijem należało trafić do odległego celu, jak najmniejszą ilością uderzeń.
Prawdopodobnie najbliższym poprzednikiem golfa była duńska gra kolf, udokumentowana pod koniec XIII wieku i uwieczniona na wielu duńskich malowidłach krajobrazowych do XVI wieku.


Ówcześni golfiści kierowali piłkę prawdopodobnie nie do dołka, ale do pewnego punktu orientacyjnego. Często były to bogato zdobione drzwi budynków.
Golf jednak tak naprawdę na dobre rozwinął się w Szkocji. Pierwsze zapiski o tej grze jako golfie pochodzą z XV wieku. Sądzi się, że w wolnych chwilach szkoccy pasterze odwróconymi kijami pasterskimi wbijali kamienie do wykopanych wcześniej dołków.
Grano najczęściej na terenach pomiędzy nadbrzeżem a polami uprawnymi. Tam znajdowały się idealne warunki do grania. Wygląd ówczesnego "pola" był ukształtowany przez naturę. Dołki były rozmieszczone stosunkowo blisko siebie, a bardziej płaskie kawałki terenu służyły, jako green .

Na całym wschodnim wybrzeżu gra stała się tak popularną rozrywką, że odciągała żołnierzy od ćwiczeń wojskowych i przeszkadzała trenować łucznikom. Zamiast strzelać z łuku grali w golfa. 
W 1457 roku król Jakub II w akcie parlamentarnym zabronił gry w golfa i w piłkę nożną, ponieważ odciągały one mundurowych od rzemiosła wojskowego, które wówczas było najbardziej przydatne. Był to okres, kiedy Szkocja prowadziła wojnę z Anglią. Zakaz ten zniesiono w 1502 roku i od tej daty zaczyna się rozkwit tej dyscypliny.
Spokrewniony z duńską grą kolf- golf Szkotów wyróżniał do chwili, kiedy Jakub VI ze Szkocji został również królem Anglii i zabrał ze sobą grę na południe. W Blackheath, obecne Royal Blackheath na południu Londynu, jakiś szkocki szlachcic zaprojektował pole golfowe o siedmiu dołkach. Stworzył w ten sposób swoim rodakom możliwość kontynuowania ich ukochanej gry. Dodać należy również, że niemalże warunkiem przybycia króla Jakuba VI do Londynu było zapewnienie możliwości grania w jego ulubioną grę- w golfa.
Zatem dopiero XVI wiek wyznacza narodziny golfa w formie zbliżonej do tej, jaką znamy obecnie.
W 1744 roku w szkockim Edynburgu powstał pierwszy klub golfowy Honourable Company of Edinburgh Golfers a dziesięć lat później zostało utworzone Stowarzyszenie Golfistów- The Society of St. Andrew’s Golfers, który jako twórca golfowych reguł do dziś uważany jest za najwyższy autorytet w tej dziedzinie.


Przytoczone przeze mnie przykłady świadczą o tym, że trudno jest określić dokładne miejsce powstania golfa. Takich zakątków, w których rozwijała się gra podobna jedynie w pewnych elementach do obecnego golfa było wiele.
Wskazuje to na dużą ewolucję, jaką przeszedł golf na przestrzeni lat. Świadczy również, że wpływ na obecny charakter tej dyscypliny sportu jest wielo- wątkowy i wielo- kulturowy. Wskazać należy jednak, że największe zasługi dla rozwoju golfa na Świecie mieli jednak Szkoci i Anglicy.
Wiemy już, że kolebką golfa Europejskiego była Szkocja a następnie Anglia, w której popularyzacji tej gry przyczynił się sam James VI, król Anglii. Przeniósł on swoja ulubioną grę z ziem szkockich na dwory angielskie. Właśnie dzięki tak znanym i wpływowym ludziom golf mógł się rozwijać.

źrodło: www.golftrener.pl

Sponsorzy